Motor Yağı
Fren Balataları
Toplam 1250 ürün görüntüleniyor.
Sıralama seçin

Fren Balatası

Fren balataları, 4 teker küçük binek araçlarda ön takım ve arka takım olarak ayrı ayrı satışa sunulmaktadır. Her takımda 4 adet fren balatası bulunmaktadır (her teker için fren diskini ön ve arkadan kavrayacak 2 adet balata gereklidir). Fren balatasının frenleme sistemindeki görevini basit düzeyde izah etmeye çalışırsak; frenleme esnasında fren diskini önden ve arkadan kavrayarak diske basınç yapar ve sürtünme oluşturur, bu sürtünme de tekerlerin hızını keser.

Fren Balatası Nedir

Fren balatası, fren kaliperine yerleşmesini sağlayacak metal bölümü ve bölümün üstüne oturturulmuş yüksek sürtünme yaratacak kadar yumuşak ve çabucak aşınıp tükenmeyecek kadar sert yapıdaki harç bölümlerinden oluşur. Bu harcın içeriğinde sürtünmeden kaynaklı yüksek ısılara dayanıklı yapıştırıcılar ve balata üreticilerinin özel formülleriyle oluşturulan farklı yapılardaki alaşımlar bulunur. Frenleme esnasında istenmeyen ses ve gıcırtıların çıkmaması (sadece balataya bağlı bir durum değildir) balatalardaki kaliteyi gösteren en önemli göstergelerdendir.

Fren balatasının bittiği nasıl anlaşılır

Fren balataları sürtünmeden dolayı aşınır ve bir süre sonra değişirtirilmeleri gerekir. Güvenli bir sürüş için, fren sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışması ve fren mesafesinin uzamaması için bu değişim işleminin zamanında ve yetkili kişilerce yapılması gerekir. Değişim işlemi zamanında yapılmazsa balata demiri ve kaliperinin fren diskine temas etmesine sebep olabilir. Bu durum fren diskinin çizilmesine ve kaliperlerin zarar görmesine yol açabilir. 

En iyi fren balatası

Fren Balatası kategorimizde en önemli fren sistemi yedek parça üreticileri (TRW, Ferodo, Bosch, Braxis, Textar, Ate, Blue Print, Delphi...)tarafından üretilmiş birbirinden kaliteli ürünler arasından istediğinizi seçebilirsiniz. Fren sisteminiz  sağlam yolunuz açık olsun.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.